Domov > Novinky > Basket portál > Reprezentácie > SR po prehre s Bieloruskom len o 5. až 8. miesto
SR po prehre s Bieloruskom len o 5. až 8. miesto
17 June 2009 Reprezentácie Written by SITA
V stredajšom úvodnom štvrťfinálovom zápase na majstrovstvách Európy v Lotyšsku podľahli slovenské basketbalistky Bielorusku po infarktovom závere 68:70 po predĺžení a prišli o šancu bojovať o medaily. V boji o 5. až 8. miesto sa Slovenky najskôr stretnú v piatok 19. júna so zdolaným z ďalšieho štvrťfinálového duelu Francúzsko - Grécko, ktorý je na programe vo štvrtok o 16.45 h SELČ. Slovenské basketbalistky si ešte stále môžu vybojovať postup na budúcoročné majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia v českých mestách Brno a Ostrava, no musia zvíťaziť v nasledujúcich dvoch stretnutiach, čo im zaistí konečnú piatu priečku na kontinentálnom šampionáte.

Štvrťfinále (Riga) - streda:

Slovensko - Bielorusko 68:70 po predĺžení (15:24, 8:12, 19:12, 18:12 - 8:10)

Zostava a body Slovenska: Žirková 23 (3 trojky), Vyňuchalová 10, Gyurcsi-Luptáková 9, Hricková 3, Kupčíková 2 (Jurčenková 12, Lásková 5, Palušná a Čarnoká po 2)

Najviac bodov za Bielorusko: Veramejenková 13, Marčenková 12, Leučanková, Troinová a Dureiková po 8

TH: 8/7 - 19/14, fauly: 17 - 16, trojky: 5 - 6, rozhodovali: Shemmesh (Izr.), Bodnar (Maď.) a Bachanski (Poľ.), 300 divákov

Strelecký účet stretnutia otvorili slovenské basketbalistky košom Kupčíkovej. Po trojke Žirkovej viedli Slovenky v zápase 5:4. To však bolo na dlhý čas naposledy. Bielorusky prevzali iniciatívu a Veramejenková otočila na 9:5. Slovenky sa ešte raz dotiahli v 5. min po koši Láskovej (11:11), no súperky trestali streleckú nemohúcnosť a slabé doskakovanie Sloveniek rýchlymi kontrami. V závere prvej štvrtiny si desaťbodovou šnúrou počas troch minút vybudovali vedenie 24:13, ktoré v závere štvrtiny korigovala trestnými hodmi Palušná. Ani v druhom dejstve sa na hre Sloveniek nič nezmenilo. Bielorusky pokračovali v agresívnej obrane a výbornej streľbe (5 trojok v I. polčase) a v 17. min viedli prvýkrát o 14 bodov po trojke Marčenkovej (19:33). Úbohých osem bodov v druhej štvrtine znamenalo, že Slovenky odchádzali do šatní so zvesenými hlavami a s nepriaznivým výsledkom 23:36.

Nástup do druhého polčasu sa Slovenkám vydaril. Štyri koše po sebe znamenali po troch minútach zníženie na rozdiel piatich bodov (31:36) a návrat do zápasu. Bieloruskám sa prestala dariť streľba najmä spoza trojkového oblúka, slovenské basketbalistky zlepšili doskakovanie a skóre sa začalo vyrovnávať. V 27. min už Slovenky viedli po koši Jurčenkovej 42:41. Záver 3. štvrtiny však opäť patril Bieloruskám, ktoré si vďaka premieňaniu trestných hodov opäť vybudovali 6-bodový náskok (48:42).

Do záverečnej štvrtiny vstúpili Slovenky trojkou najlepšej strelkyne Zuzany Žirkovej. No streleckú nemohúcnosť ostatných slovenských hráčok Bielorusky trestali a v 36. min viedli 58:49. Do záverečného útoku zavelila trojkou Gyurcsi-Luptáková, ďalší kôš pridala Žirková a 140 sekúnd pred koncom viedli Bielorusky len o dva body 58:56. Anufrienková 42 sekúnd pred koncom zvýšila na rozdiel štyroch bodov. O 9 sekúnd Zuzana Žirková trojkou znížila na najtesnejší rozdiel. Následne Trafimavová stratila loptu a po Veramejenkovej faule mala Lucia Lásková šancu trestnými hodmi otočiť päť sekúnd pred koncom skóre. No premenila len druhý pokus a stretnutie po výsledku 60:60 dospelo do päťminútového predĺženia.

V ňom rozhodol až samotný záver. Pri dvojbodovom vedení Bielorusiek (68:66) 13 sekúnd pred koncom vzala slovenská trénerka Chatmanová oddychový čas. Po ňom rozohrali slovenské basketbalistky rýchly útok, no Zuzana Žirková, s 23 bodmi najlepšia strelkyňa celého zápasu, z vyloženej pozície 7 sekúnd pred koncom nepremenila. Následný faul Vyňuchalovej potrestala Veramejenková dvoma premenenými trestnými hodmi a posledný kôš Gyurcsi-Luptákovej už len prikrášlil výsledok na konečných 70:68 pre Bielorusky, ktoré budú mať šancu obhájiť svoju bronzovú priečku z posledného kontinentálneho šampionátu.

SITA © 2002, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.