Domov > Novinky > Basket portál > Reprezentácie > Slovenky dokázali zdolať aj Češky
Slovenky dokázali zdolať aj Češky
08 June 2009 Reprezentácie Written by SITA
Aj v druhom zápase v základnej A-skupine na majstrovstvách Európy v Lotyšsku sa v pondelok v Liepaji tešili slovenské basketbalistky z víťazstva, tentoraz nad Českom 65:58. Slovenky potvrdili ziskom dvoch bodov postup do kvalifikačnej E-skupiny.

A-skupina (Liepaja) - pondelok:

Slovensko - Česko 65:58 (12:17, 23:18, 15:12, 15:11)

Zostava a body Slovenska: Žirková 18 (2 trojky), Gyurcsi-Luptáková 11, Kupčíková 10, Vyňuchalová 2, Hricková 0 (Jalčová a Lásková po 7, Jurčenková a Palušná po 4, Čarnoká 2)
Najviac bodov za Česko: Vítečková 14 (2), Veselá 12 (2), Elhotová 8 (2)
TH: 6/5 - 10/10, fauly: 12 - 15, trojky: 4 - 6, rozhodcovia: Juras (Srb.), Černovová (Rus.) a Maestre (Fr.), 200 divákov

V úvode zápasu hľadali oba tímy streleckú mušku, ako prvé ju našli Češky po trojke Vítečkovej. Slovenkám sa podarilo skórovať až zo štvrtého streleckého pokusu, keď bola úspešná Žirková. To charakterizovalo prvú štvrtinu, v ktorej sa presadzovali české basketbalistky najmä vďaka strelám spoza trojkového oblúka (3 úspešné pokusy zo 4). Slovenkám však trojky nevychádzali, keď v koši neskončil ani jeden z troch pokusov. Prvú štvrtinu Češky vyhrali zaslúžene o 5 bodov - 17:12. Do druhej štvrtiny odštartovali lepšie slovenské basketbalistky, keď po prvej trojke Láskovej vyrovnali v 12. minúte na 19:19. Od tejto chvíle sa začalo naťahovanie o každý bod. Slovenky si zlepšili streleckú úspešnosť z poľa najmä vďaka Žirkovej, na druhej strane jej sekundovala bodmi Veselá. V tretej štvrtine sa hral sa rýchly, agresívny basketbal s neustálou snahou o prechod do rýchleho protiútoku, no zároveň aj s veľkými chybami. V 27. minúte slovenské basketbalistky vďaka trom košom po sebe otočili stretnutie a ušli Češkám na rozdiel 3 bodov 48:45 a o dve minúty neskôr po koši Jurčenkovej už viedli prvýkrát o 5 bodov (50:45). V záverečnom dejstve, poznamenanom nervozitou a únavou na oboch stranách, si Slovenky postupne vypracovali až 10-bodový náskok (59:49), keď v 37. minúte využila samostatný únik Gyurcsi-Luptáková. V nervóznom závere síce Češky ešte znížili na rozdiel 4 bodov (55:59), ale slovenské basketbalistky po košoch Žirkovej, Kupčíkovej a Gyurcsi-Luptákovej (Češky zaznamenali už len jednu úspešnú trojku Vítečkovej) doviedli stretnutie do víťazného konca.

SITA © 2002, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.