Domov > Novinky > Basket portál > Reprezentácie > Víťazstvo s postupovým nádychom
Víťazstvo s postupovým nádychom
08 June 2009 Reprezentácie Written by Denník Šport
Z LIEPAJE od nášho redaktora RADOVANA KLEINA

Bravó! Slovenské basketbalistky po šiestich rokoch znova okúsili sladkú chuť víťazstva na majstrovstvách Európy, ktorú navyše ešte pocukroval už ich takmer istý postup zo základnej skupiny!

V lotyšskej Liepaji včera rutinérsky zvládli ich prvý súboj na šampionáte, keď v A-skupine prevýšili Ukrajinu jasne 77:55. Impozantne hrali predovšetkým v druhej štvrtine, v ktorej svoje súperky zdemolovali 24:8!

UKRAJINA – SLOVENSKO 55:77

(16:26, 24:50, 43:64)

V úvode (za stavu 4:4) zaujali dve šnúry. Prvú, 5-bodovú na 9:4, potiahli Ukrajinky, vedené v zápise ako domáci tím. Odpoveď našich dievčat nenechala na seba dlho čakať. Sériu siedmich bodov zaklincovala dvojkou Hricková (9:11). No skvele nám vyšiel najmä záver úvodnej štvrtiny. V predposlednej minúte tejto časti hry sa v útoku viackrát blysla Lásková. V úplnom závere Žirková potiahla stredom ihriska loptu, naľavo našla na trojkovom oblúku úplne voľnú Jalčovú a tá nemohla nedať – 26:16! V prvej štvrtine mali naše až 63-percentnú úspešnosť streľby z hry.

Ukážka "demontáže" súpera prišla v druhej desaťminútovke. Slovenky zo zacementovanej obrany vyrážali bleskovo pod súperov kôš, s čím sa Ukrajinky vôbec nevedeli vyrovnať. Skóre na našu veľkú radosť utešene rástlo. Znova skvelým finišom, 13-bodovou šnúrou z 24:37 v 18. min na 24:50 na konci tejto štvrtiny, sme súperky zrazili na kolená. Pri 26-bodovom náskoku už vtedy nebolo o víťazovi najmenších pochýb.

Po obrátke tempo ustrnulo, no Slovenky kontrolovali priebeh duelu. O 27 bodov (29:56 v 24. min), najvyššie v zápase, viedli po krásnom prieniku Gyurcsi-Luptákovej. Až v závere tretej štvrtiny Ukrajinky skresali náš náskok na menej ako 20 bodov. Na konci duelu však naše dievčatá túto "métu" aj tak pokorili.

UKRAJINA: Ogorodnikovová 16, Gorbunovová 11, Aľoškinová 10, Birjuková 3, Dubrovinová 1 (Malašenková 6, Žeržerunovová 4, Kočubejová 2, Krasnikovová 2, Berežinská 0, Ščipakinová 0). Tréner: V. Brjuchoveckij.

SLOVENSKO: Žirková 16, Gyurcsi-Luptáková 12, Hricková 9, Kupčíková 7, Vyňuchalová 4 (Jalčová 12, Lásková 9, Tetemondová 3, Jurčenková 3, Palušná 2, Čarnoká 0, Borovičková 0). Trénerka: P. Chatmanová.

TH: 25/17 – 19/15. FAULY: 18 – 23. TROJKY: 2 – 6. 500. Bardera (Fr.), Ciulin (Rum.) a Laurinavičius (Lit.). ŠTVRTINY: 16:26, 8:24, 19:14, 12:13.

POVEDALI PO ZÁPASE

VOLODYMYR BRJUCHOVECKIJ (tréner Ukrajiny): "Gratulujem Slovensku k zaslúženej výhre. Na zápas sme sa pripravovali dôkladne, ale ukázalo sa, že ešte nemáme dostatok skúseností. Náš súper mal dobrý tím, a najmä jeho opory ho priviedli k víťazstvu. Naša líderka Olexandra Gorbunovová nezabrala podľa mojich predstáv."

POKEY CHATMANOVÁ (trénerka Slovenska): "Som šťastná, že sme zvládli tento nesmierne dôležitý duel. Veľmi som si priala, aby sme hneď od úvodu eliminovali súperky našou dobrou obranou, čo sa nám podarilo. Mohli sme tak vyrážať do protiútokov a skórovať."

Musíme hrať rýchlo

"Vďaka bohu, že už je po zápase," odfúkla si naša trénerka Pokey Chatmanová, keď sme jej pri objatí gratulovali k výhre na majstrovstvách Európy. Slovenky sa jej dočkali po šesťročnej pauze, keďže na predchádzajúcich šampionátoch v rokoch 2005 a 2007 chýbali. "A je moja prvá v kariére na európskom šampionáte," poznamenala ešte americká kormidelníčka.

"Kľúčom k nej bola naša hra v obrane, predovšetkým v druhej štvrtine. Ak chceme pomýšľať na ďalšie úspechy, musíme hrať rýchlo a agresívne," vravela o pár chvíľ neskôr už na tlačovke.

"Keď sme od tohto štýlu hry po zmene strán upustili, videli ste, že už to nebolo z našej strany dobré," pridala kapitánka Zuzana Žirková.