Domov > Novinky > Basket portál > Reprezentácie > Slovenky zdolali Izrael, na ME bez Kubatovej a Růžičkovej
Slovenky zdolali Izrael, na ME bez Kubatovej a Růžičkovej
31 May 2009 Reprezentácie Written by SITA
Aj v záverečnom medzištátnom prípravnom zápase slovenských basketbalistiek pred majstrovstvami Európy v Lotyšsku (7. až 20. júna) sa v nedeľu v Nitre zrodilo presvedčivé víťazstvo domácej reprezentácie, ktorá po dvoch triumfoch nad Bulharskom (89:52 a 73:61) dokázala zdolať aj účastníka ME družstvo Izraela 75:51 (33:25). Trénerka tímu Slovenska Pokey Chatmanová nechala v generálke na kontinentálny šampionát odpočívať rozohrávačku Bronislavu Borovičkovú a pivotku Romanu Vyňuchalovú. Po nedeľňajšom prípravnom zápase vedenie reprezentácie rozhodlo, že zo 14-členného kádra napokon na ME nepocestuje dvojica Gabriela Kubatová (rozohrávačka) a Marie Růžičková (pivotka).

Výsledok - nedeľa:

Slovensko - Izrael 75:51 (22:9, 11:16, 25:10, 17:16)

Zostava a body Slovenska: Luptáková 18 (2), Kupčíková 10, Hricková 8, Jurčenková 6, Žirková 0 (Lásková 9, Palušná 8, Jalčová 6, Růžičková 4, Čarnoká a Tetemondová po 3, Kubatová 0)

Najviac bodov za Izrael: Lewitská 15, Kolodná 8, Cohenová 7

TH: 28/18 - 17/13, fauly: 19 - 29, trojky: 5 - 4

Aj proti Izraelu, ktorý bol silnejším súperom, ako v predchádzajúcich dvoch zápasoch Bulharsko, začali slovenské dievčatá výborne. Už po prvých 10 minútach viedli rozdielom 13 bodov (22:9). Izraelčanky však v druhej štvrtine zvýšili dôraz a strelecký súboj Martiny Gyurcsi-Luptákovej s hosťujúcou Katiou Lewitskou priniesol polčasové skóre 33:25. Na začiatku tretieho dejstva sa súper priblížil už na 4-bodový rozdiel (35:31), potom však našla streleckú mušku Lucia Kupčíková a vďaka jej 10 bodom Slovenky natiahli svoj náskok až na rozhodujúcich 23 bodov pred poslednou štvrtinou (58:35). V nej už zverenky Pokey Chatmanovej len kontrolovali priaznivý výsledok a napokon sa proti Izraelu tešili z 24-bodového triumfu.

Hlas:

Natália Hejková (športová riaditeľka ženskej basketbalovej reprezentácie SR): "Náš výkon proti Izraelu by sa dal charakterizovať ako striedavo - oblačno. Veľmi dobre sme zvládli prvú a tretiu štvrtinu, keď naša obrana ukázala výborný výkon, v druhej a poslednej štvrtine to nebolo až také dobré. Bolo to pre náš tím povzbudivé víťazstvo nad silným súperom pred majstrovstvami Európy, všetky dievčatá dostali šancu a mohli si schuti zahrať. Na ME s nami nepocestuje dvojica Gabriela Kubatová a Marie Růžičková."

Záverečná nominácia slovenskej ženskej basketbalovej reprezentácie na ME v Lotyšsku (7. júna - 20. júna 2009):

rozohrávačky: Bronislava Borovičková (Seat Foton Györ/Maď.), Jana Čarnoká, Ivana Jalčová (obe Maxima Broker Košice)

krídla: Katarína Hricková (Maxima Broker Košice), Katarína Tetemondová (ŽBK Whirlpool Poprad), Zuzana Žirková (Gambrinus Sika Brno/ČR), Martina Gyurcsi-Luptáková (Challes-Les-Euax Basket/Fr.), Lucia Kupčíková (MBK Ružomberok)

pivotky: Lucia Lásková (La Rouche-Sur Lion/Fr.-II. liga), Anna Jurčenková (Maxima Broker Košice), Regina Palušná (Ros Casares Valencia/Šp.), Romana Vyňuchalová (Flying Foxesport SV Viedeň/Rak.)

SITA © 2002, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.