Domov > Novinky > Basket portál > NBA > Floridské derby medzi Miami a Orlandom opäť pre Magic
Floridské derby medzi Miami a Orlandom opäť pre Magic
31. Marec 2009 NBA Autor: SITA
Šlágrom pondelkového štvorzápasového programu NBA bol floridský súboj Miami Heat s Orlando Magic, v ktorom po vyrovnanom priebehu s miernym celozápasovým vedením hostí napokon vyhrali Magic 101:95. Orlando v bilancii floridského derby naďalej dominuje, zvíťazilo v 12 z ostatných 13 stretnutí s Heat. Pre domácich mal duel slávnostný nádych vďaka vyradeniu dresu s číslom 33, ktorý nosil Alonzo Mourning. Tridsaťdeväťročný pivot po dojímavých sekundách videl prehru svojho bývalého tímu, v ktorom sa výraznejšie dokázal presadiť iba Dwyane Wade so 42 bodmi na konte. Dôvod na radosť mal po zápase odhliadnuc od výhry svojho mužstva Dwight Howard. Jednotka draftu z roku 2004 sa stala najmladším hráčom histórie, ktorý pokoril hranicu 5000 doskokov. Pivot Heat v tomto ukazovateli prekonal Wilta Chamberlaina, ktorý brázdil zámorské palubovky z pozície podkošového hráča v rokoch 1959 - 1974 a napokon nazbieral viac ako 30 000 doskokov. Howard mal v pondelok 23 rokov a 112 dní, Chamberlain mal v čase pokorenia tejto hranice 25 rokov a 128 dní.

V druhom zápase po sebe prišiel Utah Jazz o veľký náskok a v záverečných minútach musel bojovať o víťazstvo. V sobotu stiahol Utah nohu z plynu s vedomím 21-bodovej výhody v dueli s Phoenixom, a podobný scenár zopakoval aj v pondelok v súboji s New York Knicks. "Jazzmeni“ viedli na začiatku štvrtej časti hry o 24 bodov, no napokon museli v závere v strachu o výsledok bojovať o každú loptu. "V podstate sme tam iba postávali, nesnažili sme sa doťahovať naše útoky do úspešného zakončenia. Je rozdiel, či v útočnej fáze vykonávate nejaký aktívny pohyb, alebo tam v podstate len poskakujete,“ nahnevane prehodil po skončení dramatického duelu domáci kouč Jerry Sloan. Utah môže tešiť 15. výhra na domácom ihrisku v rade, no určite nie spôsob, akým posledné dva z týchto triumfov dosiahol. Jazz teraz zavítajú v utorok na palubovku Portlandu v priamom súboji o piatu priečku v Západnej konferencii.

Poníženie na vlastnom ihrisku zažili hráči New Jersey Nets, ktorých basketbalisti Milwaukee Bucks "sfúkli“ 18-bodovým nábehom v posledných minútach prvej časti hry a Nets sa z toho už nedokázali spamätať. Naopak, náskok hostí neustále narastal a svoju päťzápasovú sériu prehier napokon Bucks ukončili vysokým víťazstvom 107:78. Najviac bodov do koša domácich nastrieľal Richard Jefferson, ktorý si ešte v minulej sezóne, ako aj v šiestich predtým, obliekal ich dres. Milwaukee si tak udržali aspoň teoretickú šancu na postup do vyraďovacích bojov, no štvorzápasová strata na postupové miesto Chicaga sedem duelov pred koncom im už veľké nádeje nedáva.

Známky herného zlepšenia vykazuje v drese Memphisu v ostatných zápasoch O. J. Mayo, ktorý v dueli proti Golden State zaznamenal svoje druhé double-double v kariére. Dvadsaťjedenročný nováčik si pritom pripísal kariérny rekord 10 asistencií a prispel k výhre Grizzlies nad oslabenými Warriors v pomere 114:109 svojimi 24 bodmi. "Hrali sme v tejto sezóne viacero zápasov, keď sa proti nám postavil oslabený tím a my sme k stretnutiu pristupovali laxne a prehrali sme. Na svojej hre badám isté zlepšenie, takisto aj na hre mužstva. Nemáme už šancu hrať play-off, máme jednu z najhorších bilancií v súťaži, takže sme to už mohli zabaliť. My sa však snažíme zlepšovať bez ohľadu na situáciu a chceme si to preniesť aj do budúceho ročníka,“ prisľúbil rozohrávač a trojka minuloročného draftu Mayo.

Výsledky - pondelok:

Miami - Orlando 95:101

Najviac bodov: Wade 42, Chalmers 13, J. O`Neal 10 - D. Howard 22 (18 doskokov), Lewis 21, Türkoglu 16, štvrtiny: 21:26, 22:20, 26:24, 26:31, 19 600 divákov

New Jersey - Milwaukee 78:107

Najviac bodov: Douglas-Roberts 14, Ji 11, D. Harris a B. Lopez (10 doskokov) po 10 - R. Jefferson 29 (10 doskokov), Villanueva 20, J. Alexander 16, štvrtiny: 13:32, 24:28, 16:24, 25:23, 12 205 divákov

Utah - New York 112:104

Najviac bodov: Deron Williams 24 (13 asistencií), Boozer 21 (11 doskokov), R. Brewer 17 - A. Harrington 24, D. Lee 21 (10 doskokov), W. Chandler 14, štvrtiny: 36:24, 31:22, 19:32, 26:26, 19 911 divákov

Golden State - Memphis 109:114

Najviac bodov: M. Ellis 29, Jamal Crawford 26, Azubuike 14 - Mayo 24 (10 asistencií), Conley a Gay po 21, štvrtiny: 27:27, 26:30, 31:20, 25:37, 18 471 divákov