Domov > Novinky > Basketland n.f. > MBL > Víťazom MBLigy premiérovo BK Regent 94 Bratislava
Víťazom MBLigy premiérovo BK Regent 94 Bratislava PDF Print

Počas uplynulého víkendu sa odohrali záverečné stretnutia 4. ročníka MBL, formou finálového turnaja FinalFour MBLigy.

V piatom roku existencie MBLigy štartovalo v dlhodobej súťaži 15 družstiev (13 bratislavských a 2 mimo Bratislavy). Družstvá boli rozdelené do dvoch základných skupín, z ktorých prvé tri družstvá postúpili do nadstavbovej časti. Zvyšné družstvá si to potom „rozdali“ o posledné 2 postupové miesta. V niektorých prípadoch o postupujúcich rozhodli až vzájomné zápasy. V play off sa vytvorili zaujímavé dvojice. Prekvapením bol postup družstva Malaciek cez predkolo playoff, kde po vyrovnaných zápasoch vyradili skúsenejšie družstvo BK Consulting Bratislava. Do záverečného turnaja sa prebojovali družstvá KP Multichuys Karlovka, ako nasadená jednotka, BK Real Bratislava ako dvojka, BK Inter “C“ a družstvo BK Regent 94 Bratislava, ktoré vyradilo vyššie nasadené družstvo z Pezinka, ktorí medzi sebou hrali v semifinálových a finálových zápasoch FinalFour MBLigy.

V prvom semifinále F4 na seba narazili družstvá KP Multichuys Karlovka (obhajca prvenstva z minulej sezóny a historicky najúspešnejšie družstvo MBL) a družstvo BK Regent 94, ktoré si tento rok pripomína 20 rokov od založenia klubu. V tejto sezóne sa tieto družstvá stretli dvakrát a v oboch boli úspešní chlapci z KP. Keďže si obe družstvá uvedomovali dôležitosť stretnutia, tak sa nevyhli nepresnostiam. Od prvých minút to bola viac hra obrán ako útoku, bojovalo sa o každú loptu a ani jednému z družstiev sa nepodarilo odskočiť na väčší bodový rozdiel. Najdôležitejšia, z pohľadu výsledku, bola posledná štvrtina, v ktorej sa prejavila väčšia zohratosť hostí a hlavne faktor najlepšieho hráča Riša Ďuriša, ktorý hral vynikajúci zápas (a ako sa ukázalo neskôr aj celý finálový turnaj). Regent si vypracoval 5-bodový náskok a mal natoľko skúsené mužstvo, že si už víťazstvo z rúk nepustil. Po štvrtinách 13:11; 14:18; 13:9 a 16:22 vyhral tím BK Regent 94 56:60 a bolo isté, že družstvo KP nezavŕši zlatý hetrik, keď triumfovalo v posledných dvoch ročníkoch MBL. Zápas mal však veľmi dobrú úroveň a divákom sa musel páčiť.

1. semifinále v číslach:
KP Multichuys – BK Regent 94  56:60 (13:11, 27:29, 40:38)

Multichuys: Halás 14, Ciho 13, Pešek M. 10, Pešek J. 6, Boledovič 8, Golej 5, Křivan, Soviš a Mižák M. po 0. Tréner: Mižák J.
Regent: Ďuriš 16, Straško 15, Suchár 13, Erneker 6, Odnoga a Gregor po 4, Neumar 2, Šuba, Hladký a Borároš po 0. Tréner: Ondruš
ŠTVRTINY: 13:11, 14:18, 13:9, 16:22, FAULY: 20 – 18, 5 faulov: Pešek M. /Multichuys/, Odnoga /Regent/, TH: 12/20 –  12/20, TROJKY: 6 – 3,  Rozhodovali: Hančík, Čeppan, Valachovič

V druhom semifinále sa stretli prekvapenie súťaže družstvo BK Real Bratislava a nováčik súťaže BK Inter “C“. Od úvodného rozkoku boli o čosi aktívnejší chlapci z družstva BK Real Bratislava a postupne si vybudovali dvojciferný náskok. Zápas bol dynamický, behavý a plný pekných akcií. Inter sa postupne dostával do zápasu a začala sa im dariť trojková streľba. Prvý polčas patril Realu, ale v druhom už mali navrch hráči Interu. Po výsledku 66:87 zaslúžene postúpilo do finále družstvo BK Inter “C“.

2. semifinále:
Real Bratislava – BK Inter Bratislava „C“  66:87 (23:16, 35:38, 51:68)

Real: Ilavský 30, Halahija I. 9, Halahija P. 8, Dorociak 6, Kurilla T. 5, Valenta a Moravec po 3, Verdun 2, Kupkovič, Francisci a Považanec po 0. Tréner: Kurilla M.
Inter: Rosival 21, Hauskrecht 13, Lüley a Meszároš po 12, Otčenáš a Ivan po 10,, Mäsiar 9, Tibenský a Zubo po 0. Tréner: Ivan R.
ŠTVRTINY: 23:16, 12:22, 16:30, 15:19, FAULY: 26 – 19, TH: 13/20 – 15/26, TROJKY: 5 – 9, Rozhodovali: Kuzmiak, Hudec, Dujava

V zápase o tretie miesto sa stretli družstvá KP Multichuys Karlovka a BK Real Bratislava. Vzájomná bilancia v tejto sezóne hovorila v prospech KP MBKK, kedy dokázali dvakrát BK Real zdolať. Po úvodnom oťukávaní sa skôr do tempa dostalo družstvo KP, ktoré vyhralo úvodnú časť 22:14. V druhej štvrtine však nastal menší útlm spôsobený striedaniami, čo využili chlapci z Realu, ktorí sa vrátili do zápasu výhrou v 2/4 21:18 a v polčase svietilo skóre 40:35. Zápas sa definitívne zlomil v 3/4, ktorú vyhralo KP 22:12 a rozdiel sa natiahol na 15 bodov. V poslednej časti síce družstvo Realu trošku zdramatizovalo priebeh zápasu, ale skúsenejší chalani z KP si už výhru nenechali ujsť a po výhre 88:69 obsadili konečné 3. miesto. Družstvo BK Real odohralo výbornú sezónu, no finálový turnaj im nevyšiel podľa predstáv.

Zápas o 3. miesto:
KP Multichuys – Real Bratislava  88:69 (22:14, 40:35, 47:62)

Multichuys: Ciho 23, Halás 22, Boledovič 18, Pešek M. 10, Soviš 7, Golej 4, Pešek J. a Křivan po 2, Mačura 0. Tréner: Mižák J.
Real: Ilavský 19, Valenta 15, Verdun 9, Halahija P. 8, Považanec 7, Moravec 6, Kupkovič 5, Kurilla T., Francisci, Dorociak a Halahija I. po 0. Tréner: Kurilla M.
ŠTVRTINY: 22:14, 18:21, 22:12, 26:22, FAULY: 18 – 21, 5 faulov: Halahija I., Moravec /obaja Real/, TH: 22/28 - 16/21, TROJKY: 6 – 5, Rozhodovali: Hudec, Pešta, Valachovič

Vyvrcholením F4 MBLigy bol finálový duel, v ktorom sa stretli družstvá BK Regent 94 a BK Inter “C“. Do zápasu lepšie vstúpilo družstvo Regentu, ktoré od začiatku išlo jasne za svojím cieľom a to osláviť 20. výročie vzniku klubu víťazstvom v MBL. Regent si vypracoval 15 bodový náskok a vďaka nepresnej streľbe Interu sa tento náskok nemenil. V druhej polovici zápasu však začínal mať Inter navrch a postupne sa presadzovali lepšie fyzicky pripravení hráči. Keď v 4/4 Inter dokázal otočiť skóre a išiel do trháku, nikto nepochyboval o tom, že by Inter tento zápas nedotiahol do úspešného konca. No nestalo sa, Regent výborne zvládol záver štvrtiny a tak išiel zápas do predĺženia. V ňom sa prejavila väčšia skúsenosť družstva BK Regent a Inter oslabený o vyfaulovaného hrajúceho trénera Romana Ivana už nedokázal konkurovať súperovi. Po víťazstve v predĺžení 72:64 sa z premiérového víťazstva tešili hráči BK Regent 94, ktorí sa v historickej tabuľke dotiahli na BK BANVUR s jedným celkovým víťazstvom. Tabuľku vedie družstvo KP Multichuys s celkovými 3 víťazstvami v MBLige.

Finále:
BK Regent 94 – BK Inter Bratislava „C“  72:64 pp (25:15, 35:30, 46:45, 60:60)

Regent: Ďuriš 22, Straško 18, Gregor 12, Odnoga 11, Suchár 4, Erneker a Neumar po 2, Borároš 1, Hladký a Šuba po 0. Tréner: Bielik P.
Inter: Lüley 20, Rosival 14, Otčenáš 13, Mäsiar 7, Hauskrecht 5, Meszároš 4, Ivan 1, Tibenský a Zubo po 0. Tréner: Ivan R.
ŠTVRTINY: 25:15, 10:15, 11:15, 14:15, 12:4, FAULY: 24 – 25, TH: 17/32 – 14/26, TROJKY: 5 – 4, Rozhodovali: Hančík, Čeppan, Dujava

Aj 5. rok existencie potvrdil stúpajúci trend Mestskej basketbalovej ligy v Bratislave a F4 bol úžasným vyvrcholením celej sezóny. Diváci mali možnosť vidieť výborné zápasy, ktoré mali všetko, čo dobrý zápas potrebuje – náboj, energiu a vyrovnanosť. Ale treba si priznať aj chyby, ktoré sa urobili a budú slúžiť ako varovanie do ďalších sezón. V Bratislave sa hráva kvalitná liga aj na nižšej úrovni a je predpoklad, že sa súťaž bude rozširovať. priblížil Jozef Mižák, ktorý v organizačnom tíme Basketland n.f. vo vedení ligy zastupuje zúčastnené tímy a vedúcich družstiev.

Blahoželám Regentu k zisku titulu vo štvrtom ročníku MBLigy i k oslavám druhej desaťročnice klubu. Titul majstra Bratislavy je v správnych rukách. Touto formou sa chcem poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na príprave i vydarenom priebehu FinalFour i celého ročníka 2013-14 MBLigy, hráčom, trénerom, vedúcim tímov, rozhodcom i vedeniu súťaže. Bez Vás by táto súťaž nebola tým, čím je. Som rád, že sme pred piatimi rokmi mali odvahu povedať, že si vytvoríme súťaž na komunitnom a demokratickom princípe, ktorá bude konkurenciou pre Bratislavskú ligu, riadenú Bratislavským basketbalovým združením /BBZ/.  Päť rokov samostatnej existencie stálo za to a ukázalo sa, že táto súťaž je ďaleko perspektívnejšia a atraktívnejšia pre mnohé tímy z Bratislavy, či blízkeho okolia. Je atraktívna aj pre mnohé tímy, ktoré nám na úvod nedôverovali a do súťaže sa neprihlásili, aj pre tímy zvučnejších bratislavských klubov ako boli, či sú, Inter Bratislava, B.S.C. Bratislava, Matador Bratislava, BK Pezinok, ....  Za organizátora Basketland n.f. chcem povedať, že už teraz sa tešíme na ďalší 5. ročník a urobíme čo bude v našich silách, aby bol jubilejný 5.ročník čo najpočetnejší a čo najkvalitnejší. dodal na záver koordinátor súťaže a správca Basketland n.f. František Kubala.