Domov > Novinky > Basket portál > NBA > Phoenix opäť vo víťaznom ťažení, tretia prehra Lakers
Phoenix opäť vo víťaznom ťažení, tretia prehra Lakers
16 November 2009 NBA Written by SITA

Basketbalisti Houstonu vrátili úradujúcemu šampiónovi NBA Los Angeles Lakers prehru po predĺžení na vlastnej palubovke z 3. novembra aj s úrokmi a v nedeľu prekvapujúco zdolali Bryanta a spol. na jeho pôde 101:91. Pripravili tým favoritovi celej súťaže tretiu stratu bodov v sezóne. Lakers nestačili v piatok ani na Denver a nezvládli druhý zápas v rade. Na neudržanie bol z tímu Rockets najmä rozohrávač Aaron Brooks, ktorý zaznamenal 33 bodov. Hostia sa navyše mohli spoľahnúť na kvalitu z lavičky, čo dokazuje aj 19 bodov austrálskeho pivota Davida Andersena. "Ako mŕtvoly. Musíme sa zobudiť, vieme, čo je v stávke. Nájdeme cestu, ako ďalej," zhodnotil menšiu krízu Lakers Kobe Bryant, ktorý v Houstone zaznamenal 41 bodov. Teraz ho Rockets udržali na osemnástich.

Phoenix sa naopak vrátil na víťaznú vlnu, z ktorej ho vo štvrtok v Los Angeles zhodili obhajcovia titulu. V nedeľu Suns dosiahli najtesnejší domáci triumf 101:100 nad Torontom, hoci ešte 51,5 sekundy pred záverečným klaksónom prehrávali o tri body. Vtedy zobral taktovku do rúk kanadský rozohrávač Steve Nash, "doniesol" loptu až do koša, vypýtal si faul od Josého Calderóna a ponúknutým trestným hodom nepohrdol. "Pokúšali sme sa zahrať clonu a potom som našiel medzeru v ich obrane. Našťastie to vyšlo a vydreli sme víťazstvo," priblížil záverečné momenty Nash. Prvou hviezdou tímu z Arizony bol však pivot Amaré Stoudemire, ktorý po jednom z najhorších výkonov v ročníku proti Lakers predviedol svoju lepšiu tvár: nastrieľal svoje tohtosezónne maximum 30 bodov a pridal aj 8 doskokov. Suns si upevnili pozíciu lídra Západnej konferencie a s bilanciou 9 víťazstiev, 2 prehry osameli na čele celej súťaže. Na domácej palubovke US Airways Center neprehrali už 13 zápasov v rade a sú jediným mužstvom, ktorý v tomto ročníku v každom zápase dosiahol trojciferné skóre. Pred vlastnými divákmi dokonca zaznamenali minimálne 100 bodov v 30 zápasoch bez prerušenia. Tradičnou oporou hostí bol Chris Bosh, ktorý si pripísal ôsme double-double v tejto sezóne za 20 bodov a 10 doskokov a je v tomto smere lídrom celej NBA.

Detroit nedokázal nadviazať na šnúru troch víťazstiev a nestačil doma na Dallas (90:95). Posledný tím Centrálnej divízie doplatil na jeden z najhorších večerov kariéry v podaní Bena Gordona, ktorý pri zraneniach Richarda Hamiltona a Tayshauna Princea ťahal spolu s Charliem Villanuevom Pistons v ostatných dueloch. Rozohrávač vystrelil na kôš z hry 16-krát, ale presne namieril iba raz a zo šiestich trestných hodov využil len polovicu. "Dostával som sa do výborných pozícií, ale akosi som nedokázal chytiť ten správny rytmus. Nepadali tam ani jednoduché strely, nič mi nevychádzalo," priznala jedna z predsezónnych posíl Detroitu. Mavericks sa naopak prezentovali konsolidovanou hrou základnej päťky, všetci jej členovia prispeli k spoločnému dielu minimálne 10 bodmi, tradične vyčnieval tentoraz 25-bodový Dirk Nowitzki. A to ešte museli hostia improvizovať na poste pivota, pretože Eric Dampier ochorel a nahradil ho Drew Gooden, ktorý sa odvďačil double-double.

Pozícia favorita Oklahoma City nesedí, svedčí o tom aj nečakané domáce zakopnutie s Los Angeles Clippers, s ktorými si pritom iba v stredu v Staples Center poradili Thunder 83:79. Kevin Durant si síce vytvoril tohtosezónne maximum 40 bodov, pridal aj 8 doskokov a vyvinul maximálne úsilie, aby jeho tím dosiahol iba druhý raz od presťahovania zo Seattlu šnúru troch víťazstiev, ale nedočkal sa podpory od spoluhráčov a Clippers prekvapujúco vyhrali 101:93.

Výsledkový sumár - nedeľa:

Detroit - Dallas 90:95

Najviac bodov: Stuckey 28, W. Bynum 27, Villanueva 13 (10 doskokov) - Nowitzki 25, Beaubois 14, Marion a Gooden (11 doskokov) po 11, štvrtiny: 18:22, 28:18, 20:31, 24:24, 18 215 divákov.

Phoenix - Toronto 101:100

Najviac bodov: Stoudemire 30, Nash 23, C. Frye 20 - Bosh 25 (10 doskokov), Türkoglu 20, Bargnani 17, štvrtiny: 31:33, 19:20, 27:26, 24:21, 16 605 divákov.

Oklahoma City - Los Angeles Clippers 93:101

Najviac bodov: Durant 40, Westbrook 17, Krstič 10 - Kaman 25, B. Davis 24, A. Thornton 20, štvrtiny: 23:26, 18:23, 35:26, 17:26, 17 715 divákov.

Los Angeles Lakers - Houston 91:101

Najviac bodov: Artest 22, A. Bynum 21 (11 doskokov), Bryant 18 - Brooks 33, Andersen 19, C. Landry 15 (10 doskokov), štvrtiny: 29:23, 25:29, 19:28, 18:21, ??? divákov.

SITA © 2002, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.