Domov > Novinky > Basket portál > Reprezentácie > BASKETBAL-ME "16": Slovenky nepostúpili do A-divízie - doplnené
BASKETBAL-ME "16": Slovenky nepostúpili do A-divízie - doplnené
08. August 2009 Reprezentácie Autor: SITA
Slovenské basketbalistky do 16 rokov si napokon nevybojovali postup do A-divízie majstrovstiev Európy. V estónskom Tallinne v sobotu podvečer v semifinále B-divízie ME nestačili na rovesníčky z Holandska a podľahli im 72:79 (40:41). Vo vyrovnanom stretnutí Holanďanky bodovo odskočili súperkám až v záverečnej štvrtine, keď natiahli svoj náskok na 10 bodov. A hoci sa zverenky trénera Martina Pospíšila v závere priblížili na 5 bodov, na víťazstvo a postup už nedosiahli, hoci paradoxne mali lepšie percento streľby aj počet doskočených lôpt ako ich súperky z "krajiny tulipánov".
Slovenské kadetky tak stroskotali na rovnakom súperovi ako slovenské basketbalistky do 20 rokov, ktoré pred mesiacom podľahli v semifinále B-divízie ME Holanďankám 66:75.
Záverečné vystúpenie absolvujú Slovenky v nedeľu o 15.30 h SELČ v súboji o 3. miesto proti Dánsku.

semifinále:
Holandsko - Slovensko 79:72 (20:17, 21:23, 21:20, 17:12)

Najlepšie strelkyne Holandska: Kallenbergová 18, Essenstamová 17, Lammerinková a Adamsová po 13
Zostava a body Slovenska: Brádňanská 20, Slamová 11, Bálintová 10, Oroszová 7, Polcerová 0 (Hruščáková 14, Slezáriková 10, Janoščíková 0, Neubauerová 0, Ivančáková 0, Kulcsárová 0, Draganovská 0)

Hlas:
Martin Pospíšil (tréner SR): "Kľúčovou príčinou dnešnej prehry boli zranenia dvoch hráčok z našej základnej päťky - Bálintová si poranila koleno a Slamová narazila členok. Musel som ich vystriedať a znížiť ich čas na ihrisku. Mali sme v prvom polčase veľa stratených lôpt, čo bolo spôsobené zónovým presingom 1-2-2, ktorý hrali Holanďanky. S ich tlakom sme sa dokázali vyrovnať až v druhom polčase. Musíme si uvedomiť, že basketbal v Holandsku je na obrovskom vzostupe aj v ženskej kategórii. Ich dievčatá sa tento rok prebojovali do A-divizíe ME v kategórii do 16 aj do 20 rokov. A hoci ich 18-tka skončila v B-divízii až 11., väčšina tímu bola mladšia a bude hrať v tejto kategórii aj na budúci rok. Podobne to bolo aj s našimi súperkami, ktoré mali v základnej zostave až 4 hráčky, ktoré okúsili ME tejto kategórie aj pred rokom. V našom tíme nebola žiadna, keďže Draganovská sa pred rokom na ihrisko dostávala naozaj sporadicky.
Určite však chcem vyzdvihnúť aj náš tím. Za dva mesiace, čo sme boli spolu, sme prešli dlhú cestu. Na začiatku boli tri prehry s Českom, potom dievčatá prijali moju filozofiu, dokázali tréningy absolvovať v zápasovom tempe a prišli víťazstvá nad účastníkmi A-divízie Maďarskom, Českom a Srbskom. Zahraniční tréneri, ktorí nás tu videli hrať, tvrdia, že tri najsilnejšie tímy z B-divízie - Chorvátsko, Holandsko a Slovensko, by tento rok hrali v A-divízii do 5. miesta a bojovali by o postup na MS. Škoda, že postúpiť mohli len dva z nich.
Tento tím má na budúci rok obrovskú perspektívu. Až trojica hráčok základnej zostavy - Hruščáková, Bálintová a Slamová budú patriť do tejto vekovej kategórie aj o rok. Už na týchto ME boli kľúčovými hráčkami, ktoré zvládali 20 až 30 minút v každom zápase a určite sa to prejaví aj o rok, keď by nám už postup nemusel uniknúť."

Výsledky ďalších sobotňajších stretnutí B-divízie majstrovstiev sveta basketbalistiek do 16 rokov v estónskom Talinne:

Luxembursko - Estónsko 61:71

Program záverečného dňa B-divízie majstrovstiev sveta basketbalistiek do 16 rokov v estónskom Talinne: nedeľa 9. augusta - všetky časy sú v SELČ

finále: Chorvátsko - Holandsko (17.45)
o 3. miesto: Dánsko - Slovensko (15.30)
o 5. miesto: Bosna a Hercegovina - Lotyšsko (13.15)
o 7. miesto: Rumunsko - Portugalsko (11.00)
o 9. miesto: Čierna Hora - Slovinsko (17.00)
o 11. miesto: Anglicko - Írsko (14.45)
o 13. miesto: Izrael - Estónsko (12.30)
o 15. miesto: Ukrajina - Luxembursko (10.15)
I-skupina o 17. - 19. miesto: Bulharsko - Rakúsko (8.00)