Domov > Regionálne súťaže

08.07.2008 | SITA | Basket portál - Slovenské súťaže

Extraliga žien bez B. Bystrice, Košice vymenili Lučenec

V utorok v bratislavskom Dome športu vyžrebovali program všetkých celoslovenských basketbalových súťaží. Ako v tejto súvislosti uviedol portál www.eBasket.sk, najzaujímavejšia informácia vyšla na povrch ešte pred samotným žrebom. Extraliga žien bude mať v ročníku 2008/2009 iba deväť účastníkov, lebo UMB Banská Bystrica napokon stiahla svoju prihlášku do súťaže. Nečakaná zmena nastala aj v extralige mužov, kde stanovené podmienky do dátumu žrebu nesplnil Lučenec. Nahradia ho Košice, ktoré skončili v uplynulej sezóne na poslednej 12. priečke.

"Samozrejme vzniknutá situácia ma vôbec neteší. Opäť sa totiž vynorila otázka, o ktorej už dlhšie hovoríme. Združenie ženských basketbalových klubov (ZŽBK) sa musí zamyslieť nad súťažou ako takou i nad ekonomickými možnosťami klubov," citoval eBasket.sk slová prezidenta SBA Rudolfa Petrovského, ktoré povedal na margo vzniknutej situácie. "Slovensko je dosť malá krajina a zdá sa, že desať klubov bolo priveľa. Banská Bystrica nesplnila podmienky a keďže Myjava neprejavila záujem a neprihlásila sa ani do prvej ligy a ďalší klub z Bratislavy úplne ukončil svoju činnosť, zostáva v súťaži iba deväť účastníkov. Hrať sa bude rovnakým systémom. Do jedného týždňa sa musí zísť ZŽBK a rozhodnúť o spôsobe, akým sa bude riešiť vypadnutie a postup do ženskej extraligy," pokračoval prvý muž slovenského basketbalového hnutia.

Podľa prezidenta SBA do úvahy prichádzajú najmä dve alternatívy. Podľa jednej by v ročníku 2009/2010 mala extraliga opäť desať účastníkov, čo znamená, že z prvej ligy by pravdepodobne postúpili až dva tímy a vypadol by iba jeden. "Prípadne by sa vzniknutá situácia dala vyriešiť aj barážou medzi posledným tímom a druhým družstvom prvej ligy. Druhou možnosťou je znížiť počet klubov od nasledujúcej sezóny na osem, čo by znamenalo, že až dva tímy by vypadli a iba jeden postúpil," hodnotil Petrovský vzniknutú situáciu.

"Konečné rozhodnutie musíme nechať na ZŽBK. SBA síce riadi extraligu mužov i žien, ale čo sa týka systému súťaže, rozhodujú o ňom samotné extraligové kluby," zdôraznil šéf SBA.

V extralige mužov je situácia možno ešte zaujímavejšia. Súťaž by síce malo hrať dvanásť tímov, keď Košičania nahradili Lučenec, ale otázniky sa ešte stále vynárajú nad Dolným Kubínom. "V mužskej súťaži je pre nás zatiaľ výhodnejšia situácia, lebo nemusíme meniť počet družstiev. Lučenec sa síce do súťaže prihlásil, ale nesplnil náležitosti týkajúce sa základného vkladu a ostatných poplatkov z minulého roku. Z tohto dôvodu sme ich nepripustili na žrebovanie. Prvým náhradníkom boli TU Košice, ktoré sme kontaktovali dvadsaťštyri hodín pred žrebom. Rýchlo zaplatili vklad do súťaže a bez problémov sa stali dvanástym účastníkom súťaže," prezradil prezident SBA. Dolný Kubín - na rozdiel od Lučenca - splnil všetky náležitosti pre vstup do súťaže, a preto v systéme súťaže napokon figuruje. "V stredu zasadne hracia komisia SBA, ktorá na základe arbitrážnej komisie určí, koľko záväzkov musia Dolnokubínčania vyrovnať voči svojim hráčom, partnerom a ostatným klubom. Bude im zastavená činnosť do prvého zápasu. Potom je iba na nich, či to uhradia alebo nie. Ak nie, tak nebudú môcť hrať slovenskú najvyššiu basketbalovú súťaž. V tom prípade by už za nich nemohol prísť do ligy žiadny náhradník," doplnil Rudolf Petrovský.Zloženie dvojíc prvého kola extraligy mužov (8. októbra 2008):

Chemosvit Poprad - Basketbal Levice

SKANSKA Pezinok - MBK Rieker Komárno

Inter Bratislava - ŠKP Banská Bystrica

MBK Handlová - BK Dolný Kubín

Slávia TU Košice - 04 AC LB Spišská Nová Ves

CASTA SPU Nitra - HBK PrievidzaZloženie dvojíc prvého kola extraligy žien (27. septembra 2008):

MAXIMA BROKER Košice - voľno

INPEK UKF Nitra - Cassovia Košice

Viktoria PČSP Košice - Slovan Bratislava

ŽBK Whirpool Poprad - AT GEMTEX MBK Rožňava

’99 PU Prešov - MBK Ružomberok

© 2002, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 


spankbang