Domov > Regionálne súťaže

24.02.2009 | Denník Šport | Basket portál - Európske súťaže

Šopron a Salamanca sú nováčikovia

Všetko bude jasné až zajtra, ale internetová stránka FIBA Európa už španielsky klub Ros Casares Valencia odpísala. V predbežnom programe finálovej štvorky Európskej ligy basketbalistiek na 3. apríla (rozhodujúce zápasy budú 5. apríla) uviedla totiž dvojice MKB Euroleasing Šopron – Halcon Avenida Salamanca a UMMC Jekaterinburg – víťaz zápasu číslo 12.

Lenže v takejto podobe môže euroliga vyvrcholiť iba v tom prípade, ak ten zápas číslo 12 vyhrá Spartak Moskovská oblasť v súperení s Ros Casares Valencia. Platí totiž svojím spôsobom zvláštny predpis, že ak postúpia do štvorky dva tímy z jednej krajiny, tak musia v semifinále nastúpiť proti sebe. Jekaterinburg, ktorý je "tam“, by nastúpil proti Spartaku, lebo ten by mal zajtra pod svojimi košmi vo Vidnom využiť šancu na postup. A takisto si aj udržať nádej obhájiť euroligový titul z rokov 2007 a 2008 (vždy ho získal pod vedením slovenskej trénerky Natálie Hejkovej). Lenže prípadné zajtrajšie víťazstvo Valencie v Rusku by urobilo "korektúru“ – vo finálovej štvorke by hrali v prvý deň proti sebe španielske tímy Salamanca a Valencia, a druhú dvojicu by museli utvoriť Šopron a Jekaterinburg.

Podľa očakávania je najtuhší boj o postup do Final four medzi Spartakom Moskovská oblasť a Ros Casares Valencia; vo všetkých troch ďalších súbojoch stačili úspešnejším klubom iba dva zápasy. Veľkú šancu, o ktorej sme už písali minulý týždeň, nepremárnil maďarský majster MKB Euroleasing Šopron a vyradil doma po nečakanom víťazstve vo Francúzsku tamojší tím Basket Bourges.

Ďalšie dva, inak favorizované tímy, spečatili svoj postup pod súperovými košmi. Španielsky klub Halcon Avenida Salamanca (vyhral v Pécsi) je v najlepšej štvorke takisto debutant ako MKB Euroleasing Šopron, iba UMMC Jekaterinburg sa môže pýšiť aj vysokými úspechmi: prvenstvom v roku 2003 a vlaňajším 3. miestom. Inak, o dejisko Final four sa môže uchádzať iba klub, ktorý do najlepšej štvorky postúpil. Preto miesto vyvrcholenia súťaže zatiaľ nie je známe.ODVETY ŠTVRŤFINÁLE PLAY-OFF

MBK EUROLEASING ŠOPRON – BASKET BOURGES 70:63 (32:25), Milovanovičová 21, Hontiová 19 – Ndongueová 33, Lelasová 10, konečný stav série 2:0.

MIZO PÉCS 2010 – HALCON AVENIDA SALAMANCA 76:81 (41:39), Ohldeová 15, Iványiová 14 – Willinghamová 20, De Mondtová 18, konečný stav série 0:2.

FENERBAHCE ISTANBUL – UMMC JEKATERINBURG 68:70 (44:31), Suttonová-Brownová 14, Yilmazová a Nevlinová po 12 – Pondexterová 17, Grudová 14, konečný stav série 0:2.

ROS CASARES VALENCIA – SPARTAK MOSKOVSKÁ OBLASŤ 73:71 (49:33), Valdemorová 21, Miltonová 16 – Taurasiová 33, Fowlesová 14, stav série 1:1, rozhodujúci zápas sa hrá zajtra o 16.00 SEČ vo Vidnom.AKO RONCHETTIOVEJ POHÁR

"Nie, ešte to nie je najväčší úspech nášho klubu,“ povedal nám Zoltán Török, generálny manažér šopronského klubu po postupe hráčok MKB Euroleasing do Final four. "Máme síce veľkú radosť, ale ešte sme len vyrovnali náš doteraz najväčší úspech, ktorým bolo v roku 1998 prvenstvo v Pohári Liliany Ronchettiovej. Či bude u nás Final four? Ani ešte neviem, či sa budeme uchádzať, keďže to nie je ani lacná, ani jednoduchá záležitosť. A najmä postup je pre nás veľkým príjemným prekvapením.“

(tg)


 


spankbang