Domov > Novinky > Basketland n.f. > BL Streetball > Slováci po prvom hracom dni majstrovstiev sveta v 3X3 basketbale juniorov s jednou výhrou.
Slováci po prvom hracom dni majstrovstiev sveta v 3X3 basketbale juniorov s jednou výhrou.
29. September 2012 BL Streetball Autor: Patrik Polcer

Slováci majú po prvom hracom dni na majstrovstvách sveta juniorov a junioriek v streetballe (3na3 basketbale) v španielskom Madride na konte jednu výhru a tri porážky.
Hlavné mesto Španielska nás privítalo chladným jesenným počasím a vytrvalým dažďom, preto boli nútení domáci organizátori voliť indoorovú „B“ alternatívu a podujatie MS v 3X3 basketbale sa presúvalo do krásneho športového komplexu Alcobendas, kde bolo pripravených 6. hracích kurtov.
Slováci vstúpili do šampionátu v skupine „A“ vyrovnaným duelom s Kanadou, v ktorom viac krát strácali, ale vždy sa dokázali vrátiť do zápasu. V riadnom hracom čase skončil remízou 14:14. V predĺžení, ktoré sa hrá do 2bodov, mali viac šťastia mladí Kanaďania, ktorí strhli víťazstvo na svoju stranu po sérii nepremenených pokusov našich reprezentantov v pomere 2:1, celkovo 17:16. V druhom zápase sa prejavila absolútne fyzická dominancia hráčov Nového Zélandu, ktorí nás jasne predčili najmä v podkošovom priestore, výrazne dominovali na doskoku a zápas dotiahli do víťazného konca s celkovým skóre 13:7.

event-logo.selected

V treťom meraní síl sme narazili na team Holandska, ktorého reprezentovali prevažne hráči tmavej pleti. V prvých piatich minútach sa striedali vo vedení oba teamy. Po krátkom oddychovom čase Slováci prevzali iniciatívu, zlepšili organizáciu útočnej hry, doskakovanie a kolektívnym výkonom dospeli k víťazstvu 20:17, ktoré sa ale vôbec nerodilo ľahko. V záverečnom vystúpení sme sa stretli s jedným s favoritov na popredné umiestnenie, basketbalistami Francúzska, ktorí boli členmi Parížskej basketbalovej akadémie. Treba športovo uznať, že pre náš team, to bol súper z inej ligy. V zápase išiel súper do rýchleho vedenia 9:0. Podarilo sa nám síce šnúrou 6 bodov v rade vrátiť do zápasu, keď sme úspešnými strelami z obvodu a košom s faulom skorigovali na 9:6. Potom sa Francúzi opäť vrátili ku svojej efektívnej kolektívnej hre a jednoznačne zvíťazili 22:7, minútu pred vypršaním 10m. limitu / Zápas v 3X3 basketbal sa hrá na 10min. čistý čas, alebo po dosiahnutie 21 bodov (poz. Autora) /
Máme za sebou prvý hrací deň. Síce mohol byť z nášho pohľadu o jedno víťazstvo veselší, predsa len každá prehra v predĺžení mrzí, ale po úvodnej bolestnej prehre sme museli rýchlo zabudnúť, zresetovať hlavy, nakoľko nás v rýchlom slede čakali ďalšie 3. zápasy v základnej skupine. Ťažko chalanom niečo vyčítať, až na zápas z Novým Zélandom, kde sme si na úvod trúfali na viac, sme v každom zo zápasov hrali na hranici našich možností. S kvalitnejšími súpermi sme nevešali hlavy a prehrali so cťou a bojovnosťou, a s hrateľnými protivníkmi máme zatiaľ bilanciu jedno víťazstvo a jedna tesná porážka po predĺžení.“ priblížil nám vedúci výpravy a zástupca Slovenskej streeetballovej asociácie (SSA) František Kubala
V druhom hracom dni nás čakajú ešte tri zápasy s Poľskom, Čínou a Belize, ako aj individuálne súťaže v smečovaní, streľbe spoza trojkového oblúka a inovatívnou streleckou súťažou s dvoma loptami.

Úvodné zápasy sme mali problém sa prispôsobiť hernému štýlu súpera i samotného 3X3 basketbalu podľa nových FIBA pravidiel a v každom úvode zápasu išli súperi do vedenia. Je tu viacero noviniek, napr. zápasy si hráči koučujú samy, striedajú i berú oddychový čas, rozhodujú o taktike, hrá sa na útočný limit „shotclock“ 12sek, čo je extrémne rýchle tempo náročné na kondíciu, stále ste v hre, je to súboj na súboj, obrana, útok, doskok, navyše sa hrá v hale a aby toho nebolo málo, hráme s loptou č. 6 v chlapčenskej i dievčenskej kategórii. Pozitívom je, že sme sa vždy kolektívnym poňatím hry a bojovnosťou vrátili do každého zo zápasov. Aj keď toho máme ako sa hovorí plné „kecky“ zregenerujeme a zajtra a sa pokúsime zabojovať o nejaké víťazstvo, i keď si uvedomujeme, že nás čakajú už iba lepší súperi.“ povedal pivot teamu Michal Sagula.
Zatiaľ musíme podujatie majstrovstiev sveta po všetkých stránkach hodnotiť iba pozitívne. Turnaj je organizovaní na špičkovej športovej, kultúrnej, mediálnej i technickej úrovni. Tešíme sa na zajtrajší program a dúfame, že ešte pridáme nejaký dobrý výsledok.“ dodal na záver František Kubala
Viac info o podujatí nájdete na: spain2012.fiba.com