Domov > Novinky > Basket portál > Reprezentácie > Turnaj olympijských nádejí U16.
Turnaj olympijských nádejí U16.
06 January 2011 Reprezentácie Written by Patrik Polcer

Slovenská basketbalová reprezentácia do 16 rokov sa zúčastnila posledný týždeň roka 2010 turnaja olympijských nádejí V4, ktorý sa konal v maďarskom meste Šoproň. Slováci odohrali na turnaji tri stretnutia, v ktorých si zmerali postupne sily so svojimi rovesníkmi z Maďarska, Českej republiky a Poľska. Vo všetkých stretnutiach boli súperi nad sily Slovákov a tak naša reprezentácia obsadila na turnaji bez víťazstva štvrté miesto.

Maďarsko - Slovensko 77 : 55

(25:8, 46:24, 67:42)

Maďarsko: Fulop 19, Váradi 14, Ruják 9, Binitzer 5, Perl 2 (Braun 8, Bazsó 7, Ferency 6, Velkey 4, Novák 3, Bán 0, Papp 0)

Slovensko: Nemčok 10, Balúch 8, Sagula 4, Jánošík 2, Marchyn 0 ( Bojkovský 13, Cibák 12, Fusek 4, Belavý 2, Hlivák 0, Vikartovský 0, Cservenka 0) Tréner: F. Kubala

ŠTVRTINY: 25:8, 21:16, 21:18, 10:13 , FAULY: 14 - 24 . TH: 26/10 - 13/8 , TROJKY: 1 - 3, 150 divákov

Priebeh zápasu: Začiatok zápasu bol v plnej réžii domácich, keď ich rozbehnutý útok zastavil až hosťujúci tréner oddychovým časom za stavu 9:0. Slovákom nefungovala osobná obrana a nedarilo sa im zastaviť rýchle protiútoky súpera, na čo reagoval ich tréner zmenou obrany z osobnej na zónovú. V druhej štvrtine sa sily na ihrisku vyrovnali, no vysoký rozdiel skóre sa Slovákom do polčasu nepodarilo znížiť a do šatní sa odchádzalo za stavu 46:24. Po polčasovej prestávke sa obraz hry nezmenil, domáci sa presadzovali jednoduchou útočným systémom založeným na využívaní schopností v hre 1:1. Slováci sa snažili zlepšenou obranou a organizovanou hrou v útoku znížiť náskok súpera, no domáci hráči nepripustili žiadnu drámu a ustrážili si zápas do konca a zaslúžene vyhrali.

Hlas trénera: Do zápasu sme nastúpili s prílišným rešpektom a v prvej štvrtine bol na ihrisku iba jeden basketbalový team „domácich". Hráči súpera nás prevýšili v individuálnych činnostiach pri hre 1:1, v   agresivite pri doskakovaní, rýchlosti a čítaní hry. V ďalších častiach zápasu nemožno našim hráčom uprieť snahu pobiť sa o priaznivejší výsledok, kedy sme sa zlepšenou organizáciou hry v útočnej fáze, zmenou obrany dokázali súperovi vyrovnať a odohrať „egalový" druhý polčas. Na viacerých kľúčových hráčoch bol cítiť polročný súťažný zápasový výpadok, kedy sa na ihrisku dlho iba hľadali."

Česká republika - Slovensko   112 : 74

(33:17, 55:34, 82:51)

Česká republika: Peterka 27, Slanina 19, Kouřil 7, Šubert 6, Šoukal 4 (Šoula 12, Pecháček 11, Štípek 8, Heinzl 8, Zahradník 6, Nehyba 4, Hegmon 0)

Slovensko: Baluch 21, Nemčok 18, Belavý 4, Bojkovský 2, Fusek 0 (Hlivák 10, Cservenka 6, Jánošík 4, Vikartovský 4, Cibák 3, Marchyn 2, Sagula 0) Tréner: F. Kubala

ŠTVRTINY: 33:17, 22:17, 27:17, 30:23 , FAULY: 22 - 18 , TH: 28/20 - 28/21 , TROJKY: 6 - 9, 150 divákov

Priebeh zápasu: Druhý zápas turnaja čakal Slovákov proti našim západným susedom Čechom. Od  začiatku stretnutia bolo vidieť, kto je na ihrisku pánom. Aj keď Slováci bojovali, len ťažko sa dokázali presadiť proti dobrej obrane a výškovej prevahe súpera. Hra Slovákov sa oproti prvému stretnutiu zlepšila no na Čechov to nestačilo. Skóre narastalo v prospech Čechov, ktorí sa presadzovali hlavne pivotmanskou silou pod oboma košmi a rýchlymi protiútokmi. Na oboch stranách dali tréneri šancu všetkým hráčom a Česi doviedli zápas do zaslúženého víťazného konca.

Hlas trénera: "Zápas z favorizovanou Českou republikou, čerstvým usporiadateľom "A" divízie znamenal pokrok v našom hernom prejave, najmä čo sa týka útočnej fázy hry. V obrane sme mali stále problémy najmä s tranzíciou, ale aj obranou pivotov a doskakovaním. Najväčší rozdiel bol badať v hre vysokých hráčov, kde nás súper jednoznačne prevýšil. Aj napriek nepriaznivému výsledku si myslím, že zápas nás opäť posunul ďalej a pokrok bol najmä v organizácii našej hry, ktorá verím prinesie úspešnejší výsledok v ostatnom zápase s Poľskom."

Slovensko - Poľsko   82 : 94

(21:24, 45:45, 71:71)

Slovensko: Baluch 19, Nemčok 10, Vikartovský 8, Belavý 7, Sagula 6 (Bojkovský 14, Hlivák 9, Cibák 5, Fusek 2, Jánošík 2, Cservenka 0, Marchyn 0), Trener: F. Kubala

Poľsko: Walczak 20, Witlinski 20, Jeszek 18, Soch 10, Dzierzak 0 (Mazur 9, Wadowski 6, Zywert 6, Pruefer 3, Krawczyk 2, Smolka 0, Szelag 0)

ŠTVRTINY: 21:24, 24:21, 26:26, 11:23 , FAULY: 20 - 16 , TH: 8/18 - 30/21 , TROJKY: 12 - 7 , 80 divákov

Priebeh zápasu: Do zápasu vstúpili Slováci nebojácne a bolo vidno, že nechcú odísť z turnaja bez víťazstva. Celý prvý polčas bol vyrovnaný a ani jedno družstvo si nevytvorilo výraznejší náskok a tak na polčasovú prestávku sa odchádzalo za nerozhodného stavu 45:45. Obraz hry sa nezmenil ani po výmene strán, Slováci sa presadzovali najmä z obvodu a na druhej strane mali Poliaci väčšiu silu pod košom. Zápas bol vyrovnaný do poslednej štvrtiny. V 37. minúte po vlastných chybách inkasovali Slováci tri ľahké koše z rýchleho protiútoku, čo bol rozhodujúci moment zápasu a Poliaci si už víťazstvo postrážili.

Hlas trénera:  " S účastníkom A divízie sme sa dokázali držať vyrovnaný stav počas celého zápasu. Snažili sme sa eliminovať rýchly protiútok a prienikovú hru súpera, a nútili sme súpera k strelám za 3 boby, so snahou kontrolovať doskok pod vlastným košom. V tomto zápase sme pristúpili k rotácii iba 10 hráčov, ktorí sa nám zdali z nášho teamu ako tak pripravený na medzinárodný basketbal a snažili sme sa efektívne využiť ich prednosti. Darilo sa nám vypracovať i premieňať voľné strely a predovšetkým hráči na perimetri si vedeli nesebecky posunúť loptu a nájsť voľného hráča pre strelu, či v postavenej hre 5:5, resp. v presilových situáciách v rámci rýchleho protiútoku. Opäť si slabší deň vybrali naši pivoti, ktorí mali problém sa presadiť najmä v útočnej fáze. Zápas sme stratili až vo štvrtej štvrtine, kde sme nedodržali taktiku, zahrali pár útokov individuálne a po stratách sme nezastavili tri protiútoky súpera. Poliaci nám odskočili na rozdiel 8 bodov a túto stratu sa nám už nepodarilo dohnať."